יציאת מצרים

הסיפור שכולנו מכירים מגיל צעיר מאוד, ונחשפים אליו שוב מדי שנה בחג הפסח. הפעם מנקודת מבט קצת אחרת.

היציאה של בני ישראל ממצרים לארץ כנען, ולמעשה מעבדות לחירות, הוא סיפור שכולנו מכירים מגיל צעיר מאוד, ונחשפים אליו שוב מדי שנה בחג הפסח. סיפורה של יציאת מצרים הוא גם בסיס למגוון רחב מאוד של פעילויות מותאמות לגילאים שונים - פעילויות שבאמצעותם יכולים הפעוטות, הזאטוטים וגם הילדים יותר גדולים ללמוד על הכמיהה לחופש, על כוחו של אלוהים, על עקשנות והמחיר שמשלמים עליה (פרעה, כמובן), על ניסים, על מסעות ואפילו על הגירת עבודה ושינויים משמעותיים בחיים.

פעילויות מתאימות לגיל הרך

עבור ילדים קטנים יחסית ישנו שפע רב של פעילויות שהן גם מהנות וגם יוצרות היכרות מותאמת לגילם עם סיפור יציאת מצרים. אפשרות אחת היא תיאטרון בובות שממחיש את משה בתיבה, את בת פרעה שמושה אותו מהמים, את הפנייה של משה אל לב פרעה, את אלוהים שמכביד את ליבו ואת שאר המרכיבים של הסיפור. עוד אופציה היא הכנת כיסוי לאפיקומן שייגנב בליל הסדר, כשתוך כדי הכנת הכיסוי - שמן הסתם יזכה למחמאות רבות מכל המשפחה - מספרים לילדים את הסיפור שמאחורי המסורת החביבה. אפשרות נוספת היא דפי צביעה שמתארים קטעים נבחרים מיציאת מצרים.

פעילויות לקראת פסח בכיתות הנמוכות

לילדים מעט גדולים יותר ניתן כמובן להכין פעילויות מורכבות יותר: אופציה אחת למשל היא אוריגמי - כשלדוגמה ניתן להכין צפרדעים מקפצות שהן גם בסיס לדיבור על 10 המכות באופן כללי. דרך נוספת לספר את עשרת המכות ואת מה שמאחוריהן הוא באמצעות משחק זיכרון ייעודי שבו הקלפים הם כל אחת מהמכות.

דרך נוספת להתכונן לפסח היא יצירה - יצירת כוס מקושטת לאליהו הנביא כשתוך כדי מספרים לילדים מדוע הוא מגיע בכל ליל סדר, הכנת צלחת מעוטרת שעליה יונחו המאכלים שמייצגים את עקרונות חג הפסח: מרור, כרפס, חרוסת, זרוע (או מאכל מהצומח שמסמל חוזק ועוצמה) וביצה (שמסמלת התחדשות, וגם אותה ניתן להמיר במאכל מהצומח בעל צורה עגולה שיסמל את החיבור בין התחלה לסוף ואת היכולת להתחדש - למשל עגבניית שרי).

פעילויות לילדים גדולים יותר

הילדים הגדולים יותר יכולים לצייר ציורים ברוח ההגדה, ולמעשה ישנם בתי ספר שמכינים גרסה משלהם להגדה - עם הטקסטים המוכרים ועם ציורים של ילדי בית הספר מכל הכיתות. הגדה שכזו מאפשרת כמובן לקרוא ממנה בליל הסדר עצמו ומן הסתם תלמידי בית הספר יתגאו בה מאוד במהלך הערב.

סוג נוסף של פעילויות הוא דיון כיתתי בנושא מהי חירות, מהי מנהיגות וכיצד היא באה לידי ביטוי באישיותו של משה (כולל האחריות החברתית והדאגה לחלש ולמדוכא) וניתן גם לעסוק בנתינה ברוח הביטוי המוכר מן ההגדה "הא לחמא עניא".

עוד אפשרות היא פעילות שעוסקת בשינויים - שהרי ליל הסדר שבו אנחנו מתעמקים כל שנה מחדש ביציאת מצרים הוא גם הערב שבו אנו שואלים מה נשתנה הלילה הזה. תוכלו לעשות זאת באמצעות משחקי תפקידים או דרכים יצירתיות נוספות, ובפרט מומלץ לעשות זאת בכיתות הגבוהות יחסית שהתלמידים בהן חווים שינויים באופן קבוע בחייהם.

דרך מקובלת נוספת היא לצרוך יצירות אמנות שונות שעוסקות בנושאים החשובים שמעלה פסח - יש אינספור שירים, תוכניות טלוויזיה, סרטים, ציורים ופסלים שעוסקים בחירות, בתקומה של עם, בנדודים ועוד אפשרות היא כמובן עשרת הדברות שאותן מקבלים בני ישראל לאחר היציאה ממצרים ושחלקן רלוונטיות מאוד לחיי הילדים. ניתן גם ליצור הצגה בכיכובם של הילדים, וכך לעזור להם להתחבר עוד יותר לדמויות שבמידה רבה עיצבו את האופי של כולנו - משה רבנו, בת פרעה, פרעה, אהרון ואלוהים.

 מאמרים דומים שיכולים לעניין אותך:


אורטל תלתל
מרכז, דרום

אורטל תלתל

חגיגה צבעונית, מקפיצה ומעצימה לכל הילדים עם המון משחקים, פעילויות והנאות לכולם!

החל מ: ₪850

11 המלצות

פינוק ספא - חגיגה מושלמת לבנות
מרכז, ירושלים

פינוק ספא - חגיגה מושלמת לבנות

חגיגת ספא מפנקת במיוחד הכוללת: פינוקי ספא, מסיבת ריקודים, מסלול דוגמנות ועוד.

החל מ: ₪1000

9 המלצות

מדען נולד
צפון, שרון, מרכז, ירושלים, דר

מדען נולד

מסיבת יום הולדת של קסם מדעי. בואו ליצור ולעשות ניסויים מדליקים ומפתיעים.

טל וחומר - סדנאות יצירה חוויתיות
צפון, שרון, מרכז, ירושלים, דר

טל וחומר - סדנאות יצירה חוויתיות

חוויה יצירתית ומהנה עם מבחר אפשרויות וחומרי יצירה מיוחדים כמו בטון, זכוכית, תמונות ועוד.

11 המלצות